Może i Ciebie Pan powołuje na swojego sługę?

Pójście za Panem to najważniejsza przygoda życia. Pomimo ludzkiej słabości, od dwóch tysięcy lat, Chrystus powołuje wciąż nowych uczniów do pracy w Kościele. Mistrz z Nazaretu potrzebuje tych, którzy będą wraz z Nim żyć i głosić Ewangelię.

Może i Ciebie Pan powołuje na swojego sługę?

MT 4, 18-22

Gdy Jezus przechodził obok Jeziora Galilejskiego, ujrzał dwóch braci: Szymona, zwanego Piotrem, i brata jego, Andrzeja, jak zarzucali sieć w jezioro; byli bowiem rybakami.I rzekł do nich: «Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi». Oni natychmiast zostawili sieci i poszli za Nim. A gdy poszedł stamtąd dalej, ujrzał innych dwóch braci: Jakuba, syna Zebedeusza, i brata jego, Jana, jak z ojcem swym Zebedeuszem naprawiali w łodzi swe sieci. Ich też powołał.A oni natychmiast zostawili łódź i ojca i poszli za Nim.

MK 2, 13-17

Potem Jezus wyszedł znowu nad jezioro. Cały lud przychodził do Niego, a On go nauczał.A przechodząc, ujrzał Lewiego, syna Alfeusza, siedzącego w komorze celnej, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!». On wstał i poszedł za Nim.Gdy Jezus siedział w jego domu przy stole, wielu celników i grzeszników siedziało razem z Jezusem i Jego uczniami. Było bowiem wielu, którzy szli za Nim. Niektórzy uczeni w Piśmie, spośród faryzeuszów, widząc, że je z grzesznikamii celnikami, mówili do Jego uczniów: «Czemu On je i pije z celnikami i grzesznikami?» Jezus usłyszał to i rzekł do nich: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników».

ŁK 5, 1-11

Pewnego razu – gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret – zobaczył dwie łodzie, stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci.Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy. Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!». A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci».Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na wspólników w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały. Widząc to Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: «Odejdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiek grzeszny». I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona.Lecz Jezus rzekł do Szymona: «Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił». I przyciągnąwszy łodzie do brzegu, zostawili wszystko i poszli za Nim.

J 21, 15-19

A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham».Rzekł do niego: «Paś baranki moje!» I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje!».Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham».Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje! Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz».To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
Źródło: Biblia Tysiąclecia, wyd. V, Pallottinum, Poznań 2003.

Pośród szumu medialnego docierają do nas różne głosy. Jedne straszą trudnościami, inne nęcą łatwą przyszłością. Pytasz: co zrobić ze swoim życiem? Koncentrując się tylko na sobie, nie zmienisz niczego na lepsze, tak w sobie jak i w rzeczywistości, która cię otacza. Chrystus pragnie od nas czegoś więcej. On nie tylko obdarza nas pokojem, płynącym z Jego Zmartwychwstania. On pragnie, abyśmy Jego pokój zanieśli również innym.

Pan powołuje również dzisiaj tych, których sam chce. Może i ciebie woła dziś swoim głosem: „Pójdź za mną!”, „Wypłyń na głębię!”, „Nie lękaj się!”. Nie stój więc na brzegu własnych obaw, zastanawiając się, czy podjąć nowe zadania, czy uciec. Spójrz z nadzieją na Chrystusa i powiedz: „Panie, oto jestem!”.

Jezus mówi do każdego z nas w Słowie...
Może i Ty kiedyś rozważałeś pod natchnieniem Słowa drogę ku kapłaństwu?
Oto cytaty z Pisma Świętego, w których nasz Nauczyciel powołuje swoich uczniów... Odnajdujesz w nich siebie?

MT 4, 18-22

A oni natychmiast zostawili łódź i ojca i poszli za Nim.

MK 2, 13-17

ŁK 5, 1-11

J 21, 15-19

Źródło: Biblia Tysiąclecia, wyd. V, Pallottinum, Poznań 2003.