Aktualności

Wiosenna pielgrzymka maryjna w intencji powołań

Wiosenna pielgrzymka maryjna w intencji powołań

            W dniach 9 - 10 kwietnia 2016 roku wspólnota naszego seminarium wraz z ojcem duchownym i księdzem prefektem uczestniczyła w pielgrzymce maryjnej, której głównym celem był Licheń.

            Nasza autokarowa pielgrzymka wyruszyła z seminarium w sobotę, 9 kwietnia o godzinie 07:00. Pierwszym punktem na trasie naszego pielgrzymowania było Sanktuarium Matki Bożej Charłupskiej Księżnej Sieradzkiej w miejscowości Charłupia Mała. Po przybyciu do tego świętego miejsca odśpiewaliśmy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, następnie ksiądz proboszcz oprowadził nas po sanktuarium i przedstawił jego historię. Po wspólnej kawie udaliśmy się do miejscowości Świnice Warckie, gdzie urodziła się święta siostra Faustyna Kowalska - największa apostołka Miłosierdzia Bożego. W sanktuarium świętej siostry Faustyny uczestniczyliśmy we Mszy świętej, której przewodniczył ojciec duchowny naszego seminarium ksiądz Jacek Stefański. Po Mszy świętej usłyszeliśmy historię sanktuarium oraz mieliśmy okazję ucałować relikwie świętej pochodzącej z tej miejscowości. Później przejechaliśmy do domu, w którym urodziła się i przez pewien czas mieszkała siostra Faustyna. Kolejnym punktem naszej pielgrzymki był Włocławek - miejsce męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Na samym początku udaliśmy się do Muzeum Męczeństwa błogosławionego księdza Jerzego, gdzie w sposób bardzo dokładny i nowoczesny zostaliśmy zapoznani z życiem i działalnością tego kapłana. Tutaj również była okazja do ucałowania relikwii błogosławionego męczennika. Odwiedziliśmy także włocławską katedrę. O godzinie 19:00 wyjechaliśmy z Włocławka do celu naszej wędrówki, jakim było Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Na miejsce dotarliśmy po około godzinie podróży. O godzinie 21:00 nasza wspólnota uczestniczyła w uroczystym apelu jasnogórskim w bazylice oraz w procesji maryjnej ze świecami. Świętowanie niedzieli rozpoczęliśmy od jutrzni i rozmyślania Słowa Bożego, po którym miało miejsce śniadanie. Następnie każdy z kleryków miał czas wolny do godziny 12:00, czyli do Mszy świętej. W czasie Eucharystii, która rozpoczęła się procesją wielkanocną z momentem przejścia przez bramę miłosierdzia, posługiwali klerycy naszego seminarium. Tej Mszy świętej przewodniczył kustosz sanktuarium. Po Mszy świętej wszyscy udaliśmy się na obiad, po którym wyruszyliśmy do Lasu Grąblińskiego, w którym Matka Boża w roku 1850 objawiła się pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Tam odprawiliśmy drogę krzyżową, którą poprowadził ksiądz prefekt Łukasz Pondel.

            Około godziny 18:00 szczęśliwie powróciliśmy do seminarium. Warto zaznaczyć, że główną intencją tej pielgrzymki, obok intencji indywidualnych, z którymi pielgrzymował każdy z kleryków, była intencja o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie do naszego kaliskiego seminarium, aby we wrześniu jak najwięcej młodych osób rozpoczęło formację przygotowującą do kapłaństwa. Oby Matka Boża przychyliła się do naszej prośby i wyprosiła u swego Syna liczne powołania.


Galeria