Aktualności

Ustanowienie nowych akolitów

Ustanowienie nowych akolitów

             W sobotę, 5 marca 2016 roku o godzinie 15:00 w kaliskiej katedrze rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, w czasie której zostało ustanowionych ośmiu nowych akolitów.

            Mszy świętej koncelebrowanej przez księży moderatorów naszego seminarium oraz proboszczów alumnów IV roku przewodniczył ksiądz Biskup Edward Janiak.

            W swojej homilii Ordynariusz naszej diecezji mówił: Akolita, jako sługa Eucharystii wszystko podporządkowuje Panu Bogu. (...) W seminarium człowiek staje się sługą ołtarza i to nie może być chwilowe uniesienie. (...) Apostołowie sami nie przygotowali paschy Panu Jezusowi, ale zapytali Go: "Gdzie chcesz, abyśmy Ci przygotowali paschę do spożycia". Pokazuje to, że Jego wola jest pierwsza i przygotowanie do kapłaństwa uczy nas odczytywania tej woli (...). Po homilii ksiądz Biskup odmówił modlitwę ustanawiającą akolitów a następnie każdemu z alumnów IV roku wręczył patenę z chlebem, jako symbol tego, do czego każdy akolita jest posłany.

            Na zakończenie Mszy świętej nowi akolici skierowali słowa podziękowań do Pana Boga, do księdza Biskupa, księży moderatorów, rodziców oraz całej wspólnoty seminaryjnej.

          Akolita jest nadzwyczajnym szafarzem Komunii Świętej i sługą ołtarza. Może także dokonywać wystawienia Najświętszego Sakramentu i repozycji bez prawa błogosławieństwa.


Galeria