Spotkanie z ks. Piotrem Szkudlarkiem

W czwartek, 16 kwietnia 2015 roku wspólnota naszego Seminarium gościła w swoim gronie księdza Piotra Szkudlarka, który przewodniczył uroczystej Eucharystii. Ksiądz Piotr Szkudlarek pochodzi z Błaszek. Uczęszczał do seminarium duchownego we Włocławku, jednakże formację seminaryjną ukończył w seminarium kaliskim, przyjmując święcenia kapłańskie dnia 26 maja 1994 roku. W swojej kilkunastoletniej posłudze duszpasterskiej pracował na parafii m.in. w Kraszewicach, w ostrowskiej konkatedrze, w Opatowie i w Domasłowie. Obecnie ksiądz Piotr Szkudlarek jest proboszczem parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Lututowie, a zarazem dziekanem dekanatu lututowskiego. Ks. Szkudlarek pełni także funkcję diecezjalnego duszpasterza harcerzy. W czasie homilii podkreślił, jak ważne jest pójście za Chrystusem "na całego". Chrześcijanie zapominają o prawdach ostatecznych, bo albo Niebo, albo gniew Boży (...). Na serio musimy traktować naszą drogę do świętości, a nie przyjąć komfortową pozycję, którą świat lansuje, aby mieć święty spokój (...). Ks. Piotr mówił, że grzech potrafi wkraść się w każdą przestrzeń, nawet do seminarium. Alumni mają ideały i nie dopuszczają do siebie zła będącego pod przykrywką "to ci nie zaszkodzi" (...). Diecezjalny duszpasterz harcerzy wyjaśnił, czym jest harcerstwo: Harcerstwo katolickie, to życie będące drogą do nieba rozpoczynającą się od przyrzeczenia. Skauci przestrzegają praw opartych na radach ewangelicznych (...). Na zakończenie homilii nasz gość przypomniał, że bycie świętym to nie komfort, ale to nasza norma (...).

Po Mszy świętej miała miejsce uroczysta kolacja a po niej krótkie spotkanie z zaproszonym gościem w sali konferencyjnej. W czasie spotkania ksiądz Piotr powiedział, że skauting to przede wszystkim forma duszpasterstwa, a dopiero później hobby. Na pytanie, jaki jest cel skautingu, odpowiedział: Celem skautingu jest zbawienie i my nazywamy to po imieniu (...). Skaut ma być dobrym człowiekiem, dobrym chrześcijaninem, ma osiągnąć Niebo.