Aktualności

Rekolekcje adwentowe 2016

Rekolekcje adwentowe 2016

               Od środy, 30 listopada 2016 roku do soboty, 3 grudnia w naszym seminarium odbywały się rekolekcje adwentowe. Prowadził je ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz.

            Ksiądz profesor Paweł Bortkiewicz urodził się 8 kwietnia 1958 roku w Jeleniej Górze. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu 17 maja 1983 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk księdza Biskupa Stanisława Napierały, ówczesnego Biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej. W latach 1989-1995 był wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu a w latach 1997-1999 rektorem. W latach 2002-2008 dziekan Wydziału Teologicznego UAM, od 2002 roku dyrektor Centrum Etyki UAM, od 2003 roku członek Komitetu Nauk Teologicznych Papieskiej Akademii Nauk, od 2006 roku członek Rady Programowej Centrum Jana Pawła II Nie lękajcie się w Krakowie, w latach 2008-2012 prodziekan Wydziału Teologicznego UAM ds. nauki i współpracy zagranicznej. Od 2015 roku członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

            W czasie rekolekcji ksiądz profesor skupił się na trzech hasłach przewodnich: wiara, prawda i wolność w miłości. Rekolekcje te przeżywaliśmy w świetle głównych wydarzeń minionego roku, jakimi były 1050-ta rocznica chrztu Polski, pokuta narodowa na Jasnej Górze oraz obranie Jezusa za Króla w ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Klerycy codziennie gromadzili się na konferencjach i Eucharystii. Ponadto w piątek odbyło się nabożeństwo pokutne oraz sakrament pokuty i pojednania. W czasie piątkowej Eucharystii diakon Damian Janicki uroczyście złożył wyznanie wiary oraz przysięgi wymagane do przyjęcia święceń prezbiteratu: przysięgę o dobrowolnym przyjęciu święceń, przysięgę o wolności od przeszkód kanonicznych oraz przysięgę posłuszeństwa kanonicznego. Po zakończeniu rekolekcji, podczas sobotniej Eucharystii diakon Damian zostanie włączony do grona prezbiterów naszej diecezji.


Galeria