Posługa akolitatu 2015

W sobotę, 7 marca 2015 roku o godzinie 15:00 w katedrze kaliskiej odprawiona została uroczysta Msza święta, w czasie której pięciu alumnów IV roku naszego seminarium przyjęło posługę akolity. Mszy świętej przewodniczył ksiądz biskup Stanisław Napierała. W czasie homilii biskup zwrócił się do osób, które za chwilę miały przyjąć posługę akolity: (...) Po raz kolejny jesteście wymienieni w Kościele. Kościół jest przekonany, że macie prawdziwe powołanie. (...) Dzisiaj oficjalnie jesteście ogłoszeni akolitami, którzy będą nadzwyczajnymi szafarzami Komunii świętej. W przyszłości będziecie mieli głosić Ewangelię. (...) Jako akolici będziecie tak blisko ołtarza, na który stąpi Pan Jezus. (...) Wasze wywołanie jest znakiem, że to Pan Jezus was wywołuje (...). Zgromadzoną na Eucharystii wspólnotę naszego seminarium ks. bp. senior zachęcał, zwracając się do każdego z kleryków: (...) Raduj się, bo Pan Jezus powołuje Cię takiego, jakim jesteś. Chce, abyś był Jego narzędziem w dziele zbawienia.(...) Klucz znajduje się w Twoich rękach. Masz być wierny Panu Jezusowi.(...) Jeśli będziesz wierny Panu Jezusowi, to On ci powołania nie cofnie. Ale jeśli nie będziesz wierny, to będą problemy, wątpliwości. To zależy od Ciebie. (...). Po homilii miał miejsce obrzęd ustanowienia akolitów. Każdy z pięciu alumnów klękał przed księdzem biskupem, który to wręczał nowo ustanowionemu akolicie patenę z chlebem wypowiadając słowa: Przyjmij naczynie z chlebem do sprawowania Eucharystii i tak postępuj, abyś mógł godnie służyć Kościołowi przy Stole Pańskim, na co akolita odpowiadał Amen. Uroczystość zakończyła się podziękowaniami akolitów skierowanymi do Pana Boga, księdza biskupa, księży moderatorów oraz rodziców obecnych na Mszy świętej.