Posługa Akolitatu w Katedrze Kaliskiej

W sobotę, 17 marca br. o godz. 14.00, podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej w Katedrze kaliskiej przez Jego Ekscelencję księdza Biskupa Teofila Wilskiego, sześciu alumnów koku czwartego Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu otrzymało posługę akolitatu. Akolita zostaje ustanowiony, by usługiwał przy ołtarzu jako pomoc kapłana i diakona. Przede wszystkim ma przygotować ołtarz i naczynia liturgiczne, w razie konieczności może również pomagać w rozdzielaniu Komunii św. wiernym, której staje się nadzwyczajnym szafarzem. Akolita może również dokonywać wystawienia i repozycji Najświętszego Sakramentu bez prawa błogosławieństwa.

Podczas tej szczególnej uroczystości jeden z alumnów piątego roku został włączony w grono kandydatów do święceń kapłańskich w stopniu diakonatu i prezbiteratu.

W tym niezwykłym wydarzeniu towarzyszyli alumnom księża moderatorzy, księża proboszczowie z parafii pochodzenia, zaproszeni kapłani, rodzice, goście oraz wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej.

Nowoustanowionym akolitom życzymy, aby brali w swe dłonie Ciało Pana z takż miłością, z jaką św. Józef trzymał Jezusa w swych rękach.

kleryk Marcin