Aktualności

Nasi klerycy na spotkaniu Taize w Rydze

Nasi klerycy na spotkaniu Taize w Rydze

            W dniach od 27 grudnia 2016 roku do 2 stycznia 2017 roku czterech kleryków naszego seminarium uczestniczyło w Europejskim Spotkaniu Młodych Taize w Rydze. Wyjazd ten zorganizowany był przez Duszpasterstwo Akademickie Maciejówka z Wrocławia.

            W spotkaniu tym uczestniczyło łącznie ponad 15 tysięcy osób z całej Europy. Uczestników wyjazdu urzekła stolica Łotwy. Z powodu dużej ilości osób, uczestnicy spotkania byli rozmieszczeni w różnych miejscowościach. Alumni naszego seminarium mieszkali około 50 km od Rygi, w miasteczku Lielvarde, gdzie zostali bardzo miło przyjęci i ugoszczeni.

            Każdy dzień rozpoczynał się od modlitw porannych w kościele parafialnym w Lielvarde, po których następowały spotkania w małych grupach, gdzie dyskutowano o wierze, środowiskach, z których pochodzili uczestnicy, którzy dzięki temu mogli lepiej się ze sobą poznać. Po spotkaniach miało miejsce drugie śniadanie, po którym, około godziny 11:00 uczestnicy wyjeżdżali do Rygi. Na miejscu, po spotkaniu modlitewnym w głównych kościołach Rygi, był czas na zwiedzanie miasta i uczestniczenie w zajęciach z rozmaitych bloków tematycznych. Dzień kończył się spotkaniem na głównej hali “Riga Arena”, gdzie wszyscy uczestnicy Taize zbierali się na wspólnej modlitwie. Po zakończeniu modlitwy miał miejsce powrót do Lielvarde.

            Warto zaznaczyć, że spotkanie Taize odbywało się na przełomie starego i nowego roku. W Sylwestra, w miejscu, w którym mieszkali nasi klerycy, o godzinie 23:00 wszyscy spotkali się w kościele parafialnym na modlitwie, a przed północą wyszli przed kościół, by oglądać fajerwerki i składać sobie życzenia noworoczne. Następnie na plebani odbywało się przyjęcie noworoczne. Uczestnicy podzielili się tam opłatkiem i wzięli udział w Festiwalu Narodów, polegającym na tym, że każdy naród prezentował coś charakterystycznego dla swojej tradycji. Nie zabrakło również prezentów noworocznych.

            W drodze powrotnej do Polski studenci, w tym nasi alumni, odwiedzili Matkę Bożą Ostrobramską, której zawierzyli rozpoczynający się rok.

 

Fot. Fabian Domagalski, Mateusz Smaza


Galeria