Aktualności

Dzień skupienia przed święceniami

Dzień skupienia przed święceniami

Dnia 25 maja 2018 roku wspólnota naszego seminarium przeżywała dzień skupienia przed przyjęciem święceń kapłańskich przez braci diakonów z roku VI. Dzień skupienia prowadził ojciec duchowny naszego seminarium ksiądz Łukasz Pondel.

W tym świętym czasie ksiądz Łukasz, pochylając się nad tajemnicą powołania kapłańskiego przeprowadził alumnów od historii Kaina i Abla, poprzez postać Tobiasza, króla Dawida i miłosiernego Ojca z Jezusowej przypowieści aż do ukazania kapłaństwa jako związku kapłana z Kościołem na wzór związku małżeńskiego. Oto kilka myśli z tego dnia skupienia: Kapłaństwo, jeśli nie jest ukrzyżowane, jest bez wartości. (…) Po spotkaniu z Bogiem można stać się jeszcze gorszym, kiedy w Bogu nie zobaczymy Ojca, lecz Sędziego. (…) Człowiek zniewolony jest jak zwierzyna, która będąc uwięziona kopie wszystkich podchodzących do niej, nawet tych, którzy chcę jej pomóc. Chcąc pomóc takiej osobie, musimy być przygotowani na cierpienie. (…) W kapłaństwo od początku do końca jest wpisany krzyż, tak jak był wpisany w życie Jezusa: od żłóbka aż do Golgoty. (…) Jeśli kochasz Kościół, to dlaczego nie kochasz tych, których Bóg stawia na twojej drodze? Jest on dla ciebie Dobrą Nowiną. Choć ci ludzie nie są idealni, to jednak zostali postawieni na naszej drodze przez samego Boga. (…) Spróbuj w samochodzie zamienić się z Jezusem. Oddaj Mu kierownicę, pozwól prowadzić i bądź Jego pasażerem. (…) Można być niewolnikiem w oczach świata i być wolnym, nie mając nic, mieć wszystko. Ale można też być wolnym a jednocześnie być niewolnikiem swoich grzechów, mieć wszystko a tak naprawdę nie mieć nic. (…) Niech synowie z przypowieści o miłosiernym Ojcu przypominają nam, że Ojciec wciąż na nas czeka. Każdy nasz dzień jest nawracaniem się, bo nawracanie się to wybieranie Boga od nowa. (…) Dzień powołania to dzień, w którym zakochałeś się w Kościele. Obłóczyny to jakby zaręczyny. Święcenia to małżeństwo z Kościołem. W tym związku z czasem zaczniesz dostrzegać zmarszczki i wady swej oblubienicy, ale nie poddawaj się, wybaczaj i pielęgnuj tę miłość. Dbaj, aby ta miłość do Kościoła nigdy nie wygasła.

Dzień skupienia zakończył się uroczystą Eucharystią. Natomiast o godzinie 21:00 rozpoczęła się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji diakonów, którzy w sobotę mieli przyjąć święcenia w stopniu prezbiteratu.

 


Galeria