Dzień skupienia oraz pożegnanie księży diakonów

W środę, 22 kwietnia 2015 roku o godzinie 21:00 hymnem do Ducha świętego rozpoczął się seminaryjny dzień skupienia. Tym razem prowadził go ksiądz Bogumił Kempa. Ksiądz Bogumił jest Oficjałem Sądu Biskupiego. Święcenia kapłańskie przyjął dnia 23 maja 2002 roku w Kaliszu. W Warszawie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego ukończył studia specjalistyczne z zakresu prawa kanonicznego. Rozpoczynając dzień skupienia ksiądz Bogumił pragnął uświadomić nam, jak ważne jest w naszym życiu Boże Miłosierdzie, jak ważne jest uświadomienie sobie naszej grzeszności i kruchości. Bóg nigdy nie przestaje nam przebaczać, ale to nas z czasem nuży proszenie o przebaczenie. Gdyby Bóg przestał przebaczać nam grzechy, to świat by już dawno nie istniał (...), mówił, cytując Ojca Świętego Franciszka. Pierwsza z czwartkowych konferencji była poświęcona kroczeniu drogą Chrystusa. Całe nasze życie to nieustanne wybory, ale to Bóg nam dodaje siły, jeżeli będziemy chcieli iść za nim na całego. Nawiązując do dzisiejszych czasów, kiedy tak wielu chrześcijan traci życie za Chrystusa, ksiądz Kempa zapytał zebranych: Czy bylibyście gotowi dla Jezusa oddać życie?(...). Jeśli decydujesz się być księdzem to wiedz, że gdy przyjdzie prześladowanie, to ty pójdziesz pierwszy (...). Kolejna konferencja dotyczyła miłości względem Boga i drugiego człowieka. Podstawą do rozważań był fragment Ewangelii według świętego Jana o spotkaniu Piotra ze zmartwychwstałym Chrystusem (J 21,15-19). Jezus, pytając świętego Piotra, czy miłuje go bardziej, aniżeli pozostali, nie pyta go o nic innego, jak tylko o miłość. Jezus jest świadomy, że Piotr go zdradził, ale nie wypomina mu tego, przebacza. Jezus przychodzi do Piotra, jako do grzesznika i nie pyta go o wielką teologię, ale o jego miłość (...). Uznanie własnej grzeszności nie jest zgodą na grzech. Masz pracować nad sobą i się nawracać, bo kiedyś jak Piotr staniesz przed Zmartwychwstałym. I wtedy Jezus, tak jak Piotrowi, nie wypomni Ci Twoich win, ale spyta cię, czy go kochasz. Jeśli odpowiesz twierdząco, to rzeknie ci: Pójdź za mną. Podczas kolejnej konferencji ksiądz Oficjał przeprowadził z klerykami rachunek sumienia przed zbliżającą się spowiedzią. W ramach tego nawiązał do chorób Kurii Rzymskiej, o których mówił papież Franciszek dnia 22 grudnia 2014 roku. Każdy człowiek jest grzeszny. Kapłan również. Niestety współcześni ludzie, można powiedzieć, czyhają na upadek kapłana, aby móc zrobić z niego sensację. Doskonale określa to następujący cytat: Kapłani są jak samoloty. Są newsem, kiedy upadają, a przecież tak wiele ich lata w powietrzu. Ludzie widzą upadających kapłanów, ale się za nich nie modlą. Dlatego powinniśmy nieustannie modlić się za kapłanów, bo będą oni tacy, jakich sobie wymodlimy. O godzinie 14:15 wspólnota naszego seminarium zgromadziła się na nabożeństwie pokutnym. Po jego zakończenie miało miejsce wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz spowiedź.

Dzień skupienia zakończył się uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem rektora seminarium, ks. kan. Jana Grzeszczaka z udziałem księdza Bogumiła oraz księży moderatorów. Była to zarazem Msza święta pożegnalna dla księży diakonów, którzy już za niespełna miesiąc przyjmą sakrament święceń w stopniu prezbiteratu. Po homilii dwunastu diakonów złożyło uroczyste wyznanie wiary a następnie na ołtarzu, po wcześniejszym położeniu dłoni na ewangeliarzu, podpisało przysięgi: o dobrowolnym przyjęciu święceń prezbiteratu, o braku przeciwności kanonicznych do święceń, przysięgę posłuszeństwa kanonicznego oraz przysięgę dla urodzonych poza diecezją kaliską. Po Mszy świętej miała miejsce uroczysta kolacja, natomiast o godzinie 19:30 księża diakoni odjeżdżając, na pożegnanie ze wspólnotą seminarium sześciokrotnie okrążyli seminarium swoimi pojazdami - jedno okrążenie jak jeden rok formacji.