Aktualności

Dzień skupienia na rozpoczęcie kolejnego roku formacyjnego

Dzień skupienia na rozpoczęcie kolejnego roku formacyjnego

W poniedziałek, 2 października 2017 roku wspólnota naszego seminarium dniem skupienia rozpoczęła kolejny rok formacyjny. Z tej okazji nauki wygłosił ojciec Masseo Senczek OFM.

Ojciec Masseo Krzysztof Senczek należy do zgromadzenia franciszkanów. Obecnie mieszka w Kobylinie na terenie naszej diecezji. Pełni funkcję ojca duchownego w postulacie franciszkanów. Jego imię Masseo jest imieniem zakonnym, przyjętym na cześć jednego z pierwszych współpracowników świętego Franciszka.

W czasie tego dnia treści przekazywane nam przez zaproszonego gościa skupiały się wokół ikony krzyża San Damiano. Krzyż San Damiano ma styl romański. Oryginał znajduje się w Bazylice świętej Klary. Jego wymiary to około 2x1,3 metra. Przypuszcza się, że twórcą tej ikony jest mnich syryjski. Nie jest to krzyż franciszkański. To ikona Kościoła, którą odkrył Franciszek, a która doprowadziła do jego nawrócenia. Ojciec Masseo przybliżył nam pewne wydarzenia z życia świętego Franciszka, szczególnie to, związane z kontemplowanym przez nas krzyżem. W zrujnowanym kościele San Damiano święty Franciszek dostał potrójne wezwanie z krzyża: Franciszku, idź i napraw mój dom, który jak widzisz, cały ulega zniszczeniu. Franciszek najpierw dosłownie zrozumiał słowa Jezusa i odbudowywał zniszczone kościoły. Później zrozumiał, że Chrystusowi chodzi o budowę Kościoła z żywych kamieni. Święci nie są po to, aby ich naśladować, lecz po to, by nas inspirowali do naśladowania Chrystusa. Franciszek uczy nas, że gdy się modlimy, możemy doznać niemałej pociechy ducha. Jest to krzyż wezwania, bo jego kontemplacja rodzi pytania. Ikona ma budzić w nas pytanie: Panie, co chcesz, abym Ci uczynił? Bóg ma rozjaśnić nasze ciemności i dać wiarę, aby usłyszeć odpowiedź na pytanie. Musimy wpatrywać się w ten krzyż i go kontemplować, bo Jezus prawdziwie z niego przemawia – tłumaczył franciszkanin.

W czasie tego dnia skupienia klerycy uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu, w Eucharystii i nabożeństwie pokutnym. Mieli także okazję skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.


Galeria