Aktualności

Dzień skupienia i zakończenie roku formacyjnego

Dzień skupienia i zakończenie roku formacyjnego

W piątek, 23 czerwca 2017 roku klerycy naszego seminarium przeżywali dzień skupienia przed zakończeniem kolejnego już roku formacyjnego i przed rozpoczęciem wakacji.

Dzień skupienia wygłosił Rektor naszego seminarium ksiądz dr Piotr Górski. W swoich konferencjach prowadzący mówił o rodzinie opierając się na ikonie Świętej Rodziny, która towarzyszyła nam w czasie tego dnia. Ikona to okno, przez które Bóg zwraca się do nas. Mamy ją kontemplować – zaznaczył ksiądz Rektor na samym początku dnia skupienia. Następnie skupialiśmy się nad poszczególnymi postaciami ikony a przez to na zadaniach, jakie do spełnienia ma współczesna rodzina. Zanim pojawiliśmy się pod sercem matki, byliśmy w sercu Boga. Matka ma bezwarunkowo otworzyć się na ofiarowane jej życie (…). Każdy z nas jest przez Boga chciany i zaplanowany (…). Figura matki odpowiada za wprowadzenie nas w świat uczuć (…). Uczucia możemy kształtować przez maryjność i pasyjność – mówił ksiądz Rektor w odniesieniu do postaci Matki Bożej ukazanej na ikonie.

Kolejną postacią był święty Józef, na podstawie którego ksiądz Piotr Górski mówił o prawdziwym ojcu i o właściwym ojcostwie. Mężczyzna ma ukształtować w dziecku kręgosłup osobowości, siły i przyjmowania trudów. Ma budować osobowość i przekazywać wiarę (…). W dziecku branym przez ojca na ręce tworzy się świadome i odrębne „ja” (…). Prawdziwy ojciec otwiera dziecko na nowe rzeczy i doświadczenia. Ten, kto nie doznał prawdziwego ojcostwa, będzie lękał się życia (…). W rodzinie figura ojca ma wielkie znaczenie. Ojciec może być źródłem błogosławieństwa, ale i przekleństwa dla dziecka i dla całej rodziny (…). Proboszcz jest w parafii jak ojciec. Pierwszy staje przed Bogiem i modli się za lud. Przez niego spływa błogosławieństwo. Rodzi innych do życia wiecznego. Bierze człowieka od Kościoła, jak od Matki, aby prowadzić go do Chrystusa i otwierać na nowe rzeczywistości (…).

                Dzień skupienia zakończyła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem księdza Rektora. Na sam koniec Mszy świętej dziekan alumnów wraz z wicedziekanem złożyli księdzu Rektorowi podziękowania za wygłoszone w tym dniu słowo oraz życzenia z okazji urodzin, które obchodził tego dnia, z okazji Dnia Ojca (bo przecież Rektor to nasz seminaryjny Tata) oraz z okazji zbliżających się imienin. Po Eucharystii miała miejsce uroczysta kolacja i kawa z tortem imieninowym. W czasie wspólnego śpiewu Plurimos annos klerycy wyhuśtali solenizanta.


Galeria