Aktualności

Dzień skupienia – 21 lutego 2019 roku

Dzień skupienia – 21 lutego 2019 roku

W czwartek, 21 lutego 2019 roku wspólnota naszego seminarium przeżywała comiesięczny dzień skupienia. Prowadził go ojciec duchowny seminarium - ksiądz Łukasz Pondel. Tematem wiodącym tego świętego czasu było jedno z ośmiu błogosławieństw: Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. We wszystkich konferencjach ksiądz Łukasz opierał się na poszczególnych słowach tego błogosławieństwa.

Oto kilka myśli z tego czasu skupienia: Być błogosławionym to być wrażliwym na drugiego człowieka. Naszym zadaniem jest błogosławić ludzi, to znaczy czynić ich szczęśliwymi, nie tylko z ambony, ale też przez przykład życia. (...) Ubóstwo należy rozumieć jako umiejętność rezygnowania dla Jezusa. Pracownicy winnicy Pańskiej byli ubogimi. Pracowali za denara, a więc za najniższą zapłatę, zarezerwowaną dla najbiedniejszych. W Kościele jesteśmy biednymi i grzesznymi ludźmi, pracownikami winnicy, której gospodarzem jest Chrystus a nie my sami. Jeśli moje życie nie przypomina życia Jezusa, to przestaję być Jego uczniem. (...) Królestwo Boże jest jak ziarnko gorczycy. Małe i nieznaczące w pierwszej chwili. Jest to np. modlitwa, która z czasem wyda obfite owoce. Królestwo jest jak zaczyn. Zaczyn ten kiedyś zniknie, podobnie my w momencie naszej śmierci. Ale pozostanie po nas to dobro, które zasialiśmy, to ciasto, które zakwasiliśmy. (...) Błogosławieni ubodzy w duchu to dopiero początek. Dalej są kolejne błogosławieństwa, które uczą nas miłości krzyża, które uczą, jak być uczniem.

Ostatnim punktem dnia skupienia była Eucharystia, na zakończenie której dziekan oraz wicedziekan seminaryjni podziękowali księdzu Łukaszowi za poprowadzenie dnia skupienia.


Galeria